Co jsou hemoroidy

1.srpna, 2009 vložil MUDr. M. Chaloupka

Jak hemoroidy vznikají

Hemoroidy jsou varikozně rozšířené hemeroidální žilní pleteně (tj. obdoba žilních městků vyskytujících se na dolních končetinách). Vyskytují se u více než 50% lidí, častěji u mužů, než žen. Faktorů, které mají vliv na vznik hemoroidů, je více. Patří mezi ně zejména dědičná predispozice, sedavé zaměstnání, prodělaná těhotenství, zácpy, infekce, nezdravý způsob života (kouření, nadměrné požívání alkoholu, stres).

Lokalizace a stadia

Hemoroidy se dělí na vnitřní, intermediální a zevní a dle stadia onemocnění na I.až IV. stupeň onemocnění. Ve III. a IV. stupni již trvale vyhřezávají, jsou doprovázeny nepříjemnými pocity, tlaky, bolestí při defekaci, krvácením apod. Stádia - viz obrázek 3.

Nejnovější metody léčby hemoroidů

Metoda DG HAL - Doppler Guided Haemorrhoidal Artery Ligation – Dopplerem řízená ligatura hemoroidálních arterií

Přístroj HAL - viz obr. HAL set

Principem ambulantního zákroku HAL Doppler je detekce přívodné hemeroidální cévy ultrazvukem  a následně pomocí chirurgického instrumentaria její opich a podvaz. Nová selektivní metoda léčení hemeroidální nemoci , která se od ostatních ambulantních zákroků odlišuje tím , že řeší příčinu onemocnění – tak, že se ultrazvukem detekují přívodné hemeroidální cévy a ty se chirurgicky podvážou. Jedná se o nejnovější metodu ambulantního léčení hemeroidální nemoci, která byla vyvinuta v roce 1995 v Japonsku a od té doby zdokonalována. Firma A.M.I.vyvíjí a zdokonaluje tuto metodu a každý specialista, který ji používá  projde odborným školením v centru A.M.I – Rakousko, Vídeň (certifikace).

Certifikát - viz obrázky 1 a 2

Princip zákroku

Principem ambulantního zákroku HAL Doppler je detekce přívodné hemeroidální cévy ultrazvukem  a následně pomocí chirurgického instrumentaria její opich a podvaz. Podvázání cévy je klientem velmi dobře snášeno, neboť celý operační zákrok probíhá v oblasti konečníku, která nemá nervová zakončení pro bolest. Jedná se o miniinvazivní výkon s velmi malým rizikem pro pacienta a je vhodný pro Goligherovo stadium I. až IV., zejména pak pro krvácející hemeroidy.

Postup metody - viz obrázky 4, 5, 6

Další výhodou kromě nebolestivosti je jednorázovost zaléčení , která se udává asi v 95% (5 klientů ze 100 podstoupí zákrok podruhé) a to, že ultrazvukem detekujeme a následně zaléčíme  nejen "nemocné" hemeroidální cévy (krvácení, zvětšení hemer. uzlů, bolestivost), ale i cévy , které mohou být zdrojem obtíží do budoucna.

V případě III.st. onemocnění je proveden výkon HAL RAR – tj. nejprve ligatura přívodných cév a následně rektoanální plastika (recto anal repair) tj. vtažení vyhřezávajícíh uzlů a jejich opakovaný opich za pomocí speciální RAR sondy na prolabující hemeroidy.

Metoda HAL - RAR - viz obrázky 7, 8.

Sonda - viz obrázek Obr.RARSonde

Zákrok se provádí ambulantně a dle lokalizace a stadia onemocnění pouze v některých případech vyžaduje místní znecitlivění. Po výkonu je zcela nepatrné procento komplikací, jako je krvácení a či tlakové bolesti při defekaci. Metoda je použitelná téměř u všech pacientů, trpících hemeroidy s vynikajícími výsledky. Odpadá dlouholeté užívání čípků a výkon nevyžaduje pracovní neschopnost.

Postup při proktologickém vyšetření

Pacient se po telefonickém objednání podrobí prvotnímu vyšetření konečníku, skládajícího se z anoskopie a rektoskopie. Je zjištěna příčina obtíží, což samozřejmě nemusí být nutně hemeroidy, ale i fisury (praskliny v oblasti konečníku), zánětlivá onemocnění, event. je vyloučen nádorový proces a poté je nasazena základní léčba ke zklidnění onemocnění a následně dle základního onemocnění a dle zvážení pacienta je podroben ošetření metodou HAL-RAR. Poté je pacient sledován v několikatýdenních intervalech.

Alternativní možnosti léčby

Operační versus neoperační léčba

Je mnoho metod, které se dodnes používají k léčbě, případně k úlevě od potíží způsobených hemoroidy. Některé jsou staré desítky, jiné i stovky let. Žádná se však dosud nestala všeobecně přijatelnou jak pro lékaře, tak pro pacienty. Konservativní léčba: změkčování stolice, změna stravy, lokální použití mastí a čípků - vhodná léčba v počátečních stadiích, poskytuje dočasnou úlevu a je nezbytná po celý zbytek života.

Chirurgická léčba

BICAP, HEMORON - bipolární elektrokoagulace-metoda používaná v posledních cca lOti letech - relativně úspěšná, ale s omezením na určitá stadia a zatížená dosti často bolestivostí po provedení výkonu.

Baronova metoda

Baronova metoda, je ambulantní metoda léčby hemoroidů. Princip spočívá v nasátí uzlu do vývěvy a aplikaci ligatury (gumový kroužek) na bazi uzlu. Posléze dochází k ischemické nekróze a odpadnutí uzlu.

Operace dle Longa

je operační metoda léčby hemoroidů. Je indikována u všech stádií onemocnění a zejména u pacientů se současným prolapsem anorekta. Jedná se velmi šetrnou léčebnou metodu, zejména pro minimální pooperační bolesti. Princip metody:

  • naložení cirkulárního podslizničního stehu 1.5-2cm nad bazí hemoroidů
  • zavedení speciálního cirkulárního stapleru do konečníku
  • za pomocí naloženého stehu vtažení sliznice a přilehlých uzlů mezi branže stapleru a staplerová exscise a sutura
  • do konečníku vkládáme spongostanový válec
Tato operační léčba sice odstraňuje hemoroidy, její nespornou nevýhodou je však nutnost narkozy, několikadenní pobyt v nemocnici a často velmi bolestivý průběh s krvácením.Dokumenty ke stažení

HAL-Doppler-RAR_english.pdf
Informace o nové metodě léčby hemoroidů HALD - Doppler. stáhnout
Int_Journal_of_Colorectal_Disease_DrBursics.pdf
Informace ze zahraničního tisku. stáhnout
Studio Multicentrico Inglese.pdf

stáhnout
Zagrjadsky_Russia_169 cases_2004.pdf
stáhnout